Tabule Dergi Şubat 2015 Sayısı

Derginin yüklenmesi bir kaç saniye sürebilir, lütfen bekleyiniz

Şubat sayımızda bugüne kadar yapmadığım farklı bir şey yapmak istedim. Sadece gün  ve davet sofralarına özel tarifler hazırladım. Tarifler her zaman olduğu gibi yine özenle hazırlandı sizler için.

Benim hazırladığım tariflerin yanı sıra sevgili Nazlı’nın sağlıklı tarifleri de geçen ay olduğu gibi bu ay da sizlerle. Özellikle yazısını dikkatle okumanızı, hatta çevrenizdeki herkese okutmanızı öneriyorum. Hepimiz için çok önemli noktalara parmak basmış. Mazeretlerden kurtulmanın zamanı gelmedi mi sizce de?

Güzel tariflerimizin yanı sıra önemli bir de araştırma dosyamız var yine. Balın Isıtılması veya Pişirilmesi Zararlı mıdır? Birçoğumuzun kafasının çok karışık olduğu bir konu biliyorum. Hatta birçokları kekime bal koyduğum zaman pişen bal mı daha zararlı yoksa bal koymayıp şeker koymam mı sorusunun hesabını yapıyor muhtemelen. Sizler için elimden geldiğince derinlemesine araştırdım bu konuyu ve bulduğum cevapları  da en ayrıntılı ve anlaşılır şekilde aktarmaya çalıştım. Umarım kafalardaki soru işaretleri biraz olsun azalır.

Şubat ayı deyince aklımıza ilk 14 Şubat Sevgililer günü geliyor malum. Bu yazı vesilesiyle hepinizin sevgililer gününü kutluyorum.

Sevgiler,

1 Comment

  1. Harika bir şubat sayısı olmuş ellerinize sağlık..

    Reply

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: