Tabule Dergi Mart 2015 Sayısı

Derginin yüklenmesi bir kaç saniye sürebilir, lütfen bekleyiniz

Takvimlerde bahar artık. Kışın ağırlığından kurtulma, baharın enerjisini ortaya çıkarma zamanı. Ama ne yazık ki Mart ayı bu enerjiyi alabileceğimiz yiyecekler açısından biraz sıkıntılı bir ay. Ne taze, temiz kış sebzesi  bulmak mümkün ne de yaz sebzeleri henüz çıkmış oluyor. Dolayısıyla Mart ayında biraz ete, baklagile kayılıyor mutfaklarda. Bu nedenle bu sayıda bu duruma özel tarifler bulmanız mümkün. Sevgili Nazlı ile söz birliği etmedik ama onun da salatasında kış sebzesi ıspanağı ve barbunyayı kullanmış olması çok hoş bir tesadüf oldu.

Mart ayı bunların ötesinde bir öneme sahip. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Ülkemizde son dönemde yaşanan acı olaylardan dolayı kutlamaya pek yüzümüz yok aslında. Ama bugüne kadar şiddete maruz kalarak ölen kadınlarımızı anmadan geçmeyelim.

Ben bu yıl geçen yıl da olduğu gibi Tabule Dergi Mart sayısında kadına şiddete dikkat çekmeye çalıştım. Yapabilen herkes yapabildiği şekilde bu konuda elini taşın altına koyarsa bir şeyler değişmeye başlayabilir diye düşünüyorum ben. Binlerce kişiye ulaşmak şart değil, sosyal medyayı sallamak önemli değil. Çevrenizdeki bir kişiyi bu konuda bilgilendirseniz, şiddetin sadece fiziksel olmadığını anlatabilseniz kafi.

Klasik olacak belki ama bence çok anlamlı olan bir dilekle bitirmek istiyorum önsözümü; Umarım günün birinde dünyada kadınların maruz kaldığı tek şiddet biçimi hamilelikleri sırasında bebekleri tarafından karınlarının tekmelenmesi olur.

Sevgilerimle…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: